
Pannujärven suojeluyhdistys ry perustettiin Tuuloksen kunnan aloitteesta v. 2004. Yhdistyksen tavoite on saada Pannujärvi mahdollisimman luonnontilaiseksi. Pannujärvi on latvajärvi, sijaitsee harjuylängöllä Tuuloksessa ja on kooltaan 36 ha. Se sijaitsee kokonaan pohjavesialueella ja on alun perin ollut kirkasvetinen. Tällä hetkellä järven tila on tyydyttävä.
Yhdistyksen toiminnasta:
•
Yhdistys toteutti Syrjäntaanosakaskunnan kanssa järven laskuojaan eli Tyrisemänojaanvesiluvan alaisen pohjapadon v. 2010. Sen avulla virtaus palautettiin luonnonmukaiseksi.
•
Länsipuolisen päävaluma-alueen vesiensuojelua on tehty maanomistajan toimesta. Yhdistys seuraa tilannetta.
•
Pannujärvelle on tehty yhdistyksen tilaamana kunnostus-ja hoitosuunnitelma KVVY Tutkimus Oy:n toimesta vuosille 2022-2032.
•
Kesällä 2024 yhdistyksen hallitus on suunnitellut toteutettavaksi järven kalojen elohopeatutkimuksen. Tutkimuksella saamme selville järven kalojen hyvinvoinnin ja edelleen lisää tietoa järven kunnosta.
•
Jo parin vuoden ajan olemme mitanneet järven veden happipitoisuutta ja veden ph-arvoja, neljä kertaa vuodessa. Nyt mittauksista alkaa olla jo tutkimustuloksia, joita on hyvä seurata. Ks. järven tila ja ajankohtaista.
•
Yhdistyksen keräämät jäsenmaksut ovat tärkeitä, sillä niiden avulla järven tilaa voidaan tutkia ja kehittää kunnostustoimia.
•
Yhdistys tiedottaa asioista kotisivuillaan:
•www.pannujarvi.com
Pidetään yhdessä huolta kauniista kotijärvestämme.
Suojeluyhdistyksessä toimiminen on vain vähän työllistävä harrastus, jolla voit vaikuttaa Pannujärven ympäristön hyvinvointiin, oli se sitten asuin-tai vapaa-ajan viettoympäristö.
Jäseniä yhdistyksellä on tällä hetkellä hieman yli 30, joten mukaan mahtuu😊😊.
Tule sinäkin mukaan suojeluyhdistyksen aktiiviseen toimintaan ja tukemaan yhdistystä tavoitteissaan.
Jäsenmaksu on 25 €/à. Sen voi maksaa yhdistyksen tilille:
Hämeenlinnan Seudun Op FI50 5479 0220 0058 06. Viitteeksi oma nimi, puhelin sekä osoite tai sähköposti.
Lisäksi yhdistyksen toimintaa voi tukea myös maksamalla haluamansa summan yhdistyksen tilille.
Yhdistyksen vuosikokous pidettiin toukokuussa 2024. Edelleen etsitään innokkaita osallistujia yhdistyksen hallitukseen.
Tervetuloa mukaan yhdistyksen toimintaan!
Tuuloksessa 1.1.2024
Jukka Heikinmäki, hallituksen pj.
puh. 040 4552022
jukka.heikinmaki at hameenlinna.fi